Msze Św.
w niedziele i święta:
7:00, 9:30, 12:00, 17:00
w dni powszednie:
17:00, 17:30
w soboty:
7:00, 7:30
MSZE ŚW. W KAPLICACH:
w niedziele i święta:
Ruda Białaczowska 8:15
Sielec 10:45
Nabożeństwa:
NABOŻEŃSTWA OKRESOWE:
I piątek miesiąca - w kościele parafialnym: spowiedź przed Mszą Św. od godziny 16:00 i w czasie Mszy Św.
W kaplicy w Rudzie Białaczowskiej spowiedź od 14:30 do 15:00, po niej Msza św.
NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE:
w październiku: o godz. 17:00 (od poniedziałku do soboty, w niedziele o 16:30)
NABOŻEŃSTWA MAJOWE:
w maju: codziennie przed pierwsza Mszą św. wieczorową czyli o 16:30
NABOŻEŃSTWA CZERWCOWE:
w czerwcu: codziennie przed pierwsza Mszą św. wieczorową czyli o 16:30
DROGA KRZYŻOWA:
w piątki Wielkiego Postu: o godz. 16:00 (DLA DZIECI), 16:30
GORZKIE ŻALE:
w niedziele Wielkiego Postu o godz. 16:15
ODPUST PARAFIALNY:
świętych Apostołów Piotra i Pawła: 29 czerwca (główny)
św. Rocha: 16 sierpnia
św. Marcina: 11 listopada
W kaplicach:
Ruda Białaczowska: Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września
Sielec: Miłosierdzia Bożego - II Niedziela Wielkanocna
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
15 min przed Mszą Św.
Chrzest Św.
Wskazówki dla Rodziców i Chrzestnych:
- Gratulacje dla Rodziców i Chrzestnych! Staliście się współudziałowcami w stwórczym dziele Boga! Odtąd staje przed Wami zadanie: wychować dziecko po chrześcijańsku. Chrzestni mają pomóc w tym Rodzicom dziecka.
- Chrzestnym może być osoba ochrzczona i bierzmowana, spełniająca solidnie obowiązki chrześcijańskie.
Nie mogą być Chrzestnymi: małżonkowie żyjący w konkubinacie (bez ślubu kościelnego), alkoholicy, narkomani, młodzież nieuczęszczająca na religię, osoby niewierzące, niepraktykujące, zbyt młode: bez Bierzmowania.
Chrzestni spoza naszej Parafii muszą się wykazać właściwym zaświadczeniem z własnej Parafii. - Przy zgłaszaniu dziecka w kancelarii do Chrztu Św., należy mieć ze sobą metrykę urodzenia dziecka, bądź wpis w dowodzie osobistym kogoś z Rodziców.
- W czasie liturgii chrzcielnej Rodzice i Chrzestni przyjmują Komunię Św. w intencji dziecka. Wypada poprosić o to całą najbliższą Rodzinę.
- Podpisy w Księdze Ochrzczonych składają w dwóch egzemplarzach Rodzice i Chrzestni w kancelarii, bądź w zakrystii przed Chrztem.
- W czasie Chrztu dziecko jest trzymane najpierw przez Ojca; po zapaleniu świecy dziecko weźmie Matka. Chrzestny trzyma świecę i zapali ją od paschału we właściwym momencie. Chrzestna trzyma białą szatę chrzcielną, na której wypisuje się kolorową nitką imię i nazwisko Dziecka, oraz datę Chrztu Świętego.
- Celowe jest przed Chrztem zajrzeć do książeczki do nabożeństwa, by przypomnieć sobie odpowiedzi, jakie należy dać głośno (nieraz do mikrofonu) przed Kapłanem celebransem i zgromadzonymi w kościele.
- Chrzty uroczyste w Parafii Św. App. Piotra i Pawła w Gowarczowie są tradycyjnie w każdą Niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 12:00. Inny termin ze względu na szczególne okoliczności, należy uzgodnić z duszpasterzem.
- Fotografów i kamerzystów prosimy o nieprzeszkadzanie w liturgii zbytnią ilością błysków i przechodzeniem z miejsca na miejsce, co zwraca dekoncentrująco uwagę uczestników liturgii; także stosowaniem mocnych lamp oślepiających celebransa i wiernych.
Szczęść Boże Waszej Rodzinie życzą:
Ks. Proboszcz i Ks. Wikariusz Parafii Św. App. Piotra i Pawła w Gowarczowie
I Komunia Św.
Wymagane dokumenty:
- metryka chrztu dziecka
- jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej
Bierzmowanie
Wymagane dokumenty:
- metryka chrztu
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
- w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
Małżeństwo
Wskazówki dla narzeczonych:
- Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się na 3 miesiące przed ślubem, by zamówić datę i godzinę ślubu. Aby spisać Protokół Przedślubny, należy mieć ze sobą dowód osobisty, metrykę Chrztu Św. i świadectwo Kursu Przedmałżeńskiego. Spisanie Protokołu daje podstawę, by wygłosić zapowiedzi przedślubne w parafiach narzeczonych.
- W niedziele wygłaszanych zapowiedzi należy być u Komunii św. w intencji uproszenia sobie błogosławieństwa Bożego na życie małżeńskie.
- We właściwym czasie wcześniej należy skorzystać z Sakramentu Pokuty (kartki do spowiedzi). Pierwsza spowiedź przedślubna może być z całego życia, bądź z dłuższego okresu młodości. Należy poinformować spowiednika, że jest to pierwsza czy druga spowiedź przedślubna.
- W czasie trwania przygotowań przedślubnych należy odbyć przygotowanie bliższe do Małżeństwa:
2 konferencje przedślubne z Kapłanem Oraz udział w serii konferencji przedmałżeńskich według wyznaczonego terminarza w Parafii św. Mikołaja w Końskich. - Zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego narzeczonego lub narzeczonej zamiar wzięcia ślubu kościelnego i pobrać 3 druki opieczętowane pieczęcią USC do ślubu kościelnego. Uwaga: są one ważne 3 miesiące i ślub kościelny musi się odbyć w czasie ich ważności. Druki te należy dostarczyć do kancelarii parafialnej parafii ślubu kościelnego.
- Po ostatniej zapowiedzi należy zgłosić się we dwoje do kancelarii parafialnej celem spisania aktu ślubu. Należy podać dane o świadkach (personalia, wiek, adresy) i przedłużyć dokumenty o wygłoszonych zapowiedziach i o odbytym przygotowaniu przedślubnym. Chętnie powierzymy świadkom, bądź przygotowanym osobom z rodziny czytanie biblijne, śpiew psalmu i Alleluja, bądź modlitwę wiernych w czasie liturgii Sakramentu Małżeństwa.
- Na kwadrans przed ślubem należy do zakrystii dostarczyć obrączki. Wtedy to młoda para wraz ze świadkami i kapłan błogosławiący podpisują akt ślubu.
- Fotografowie i kamerzyści mogą pracować z miejsca, bez przechodzenia przed ołtarzem, co zakłóca skupienie liturgii. Ksiądz może zapytać ich o identyfikator, tj. kurialne pozwolenie wykonywania funkcji fotografa bądź kamerzysty w liturgii. Nie wolno świecić ludziom w oczy reflektorami dużej mocy.
- Zachęcamy rodziny narzeczonych, by solidarnie przyjęły Komunię Św. w intencji młodej pary na uroczystości zaślubin.
Młodej Parze - szczęść Boże!
Namaszczenie chorych
W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy
Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.
Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.
Pogrzeb
Wskazówki dla Urządzenia Pogrzebu:
- Współczujemy w zmartwieniu, że musicie pożegnać Kochaną Osobę. Pocieszamy się, jako chrześcijanie, że śmierć to nie koniec, że spotkamy się znowu w radości Zmartwychwstania.
- Organizując pogrzeb staramy się okazać wdzięczność zmarłej osobie bez zwracania uwagi na organizatora. Do kancelarii należy zwrócić się z kartą zgonu zmarłego. W firmie pogrzebowej załatwić transport, trumnę i obsługę pogrzebową.
- Ustalamy w kancelarii dzień i godzinę rozpoczęcia nabożeństwa żałobnego, które się składa z trzech części:
- przyprowadzenia zwłok do kapicy przedpogrzebowej;
- mszy św. w intencji zmarłego (-ej);
- wyprowadzenia zwłok na cmentarz w celu pogrzebania. - Organizator po kontakcie z kancelarią parafialną kontaktuje się z Panem Kościelnym, Grabarzem i Panem Organistą w celu uzgodnienia szczegółów.
- Zawiadamiając rodzinę o pogrzebie zachęcajmy bliskich, by w czasie mszy pogrzebowej przyjęli Komunię św. i zyskali odpust dla Zmarłego (-ej).
- Należy przygotować pisemne pożegnanie zmarłego w następującym stylu:
"Zmarły(-a) żegna: wyliczyć najbliższych z imienia i nazwiska, z nazwiska - rodziny bliskie zmarłemu, przyjaciół, sąsiadów, delegacje różnych grup obecnych na pogrzebie".
Pożegnanie należy dostarczyć do zakrystii na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości. - Prosimy o przywiezienie z cmentarza na plebanię samochodem księdza dyżurnego i pana organistę po skończonych modłach pogrzebowych.
- Klucz do kaplicy przedpogrzebowej posiada Pan Kościelny.