Wskazówki dla Narzeczonych

1. Do kancelarii parafialnej należy zgłosić się na 3 miesiące przed ślubem, by zamówić datę i godzinę ślubu. Aby spisać Protokół Przedślubny, należy mieć ze sobą dowód osobisty, metrykę Chrztu Św. i świadectwo Kursu Przedmałżeńskiego. Spisanie Protokołu daje podstawę, by wygłosić zapowiedzi przedślubne w parafiach narzeczonych.

2. W niedziele wygłaszanych zapowiedzi należy być u Komunii św. w intencji uproszenia sobie błogosławieństwa Bożego na życie małżeńskie.

3. We właściwym czasie wcześniej należy skorzystać z Sakramentu Pokuty (kartki do spowiedzi). Pierwsza spowiedź przedślubna może być z całego życia, bądź z dłuższego okresu młodości. Należy poinformować spowiednika, że jest to pierwsza czy druga spowiedź przedślubna.

4. W czasie trwania przygotowań przedślubnych należy odbyć przygotowanie bliższe do Małżeństwa:
2 konferencje przedślubne z Kapłanem Oraz udział w serii konferencji przedmałżeńskich według wyznaczonego terminarza w Parafii św. Mikołaja w Końskich.

5. Zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego narzeczonego lub narzeczonej zamiar wzięcia ślubu kościelnego i pobrać 3 druki opieczętowane pieczęcią USC do ślubu kościelnego. Uwaga: są one ważne 3 miesiące i ślub kościelny musi się odbyć w czasie ich ważności. Druki te należy dostarczyć do kancelarii parafialnej parafii ślubu kościelnego.

6. Po ostatniej zapowiedzi należy zgłosić się we dwoje do kancelarii parafialnej celem spisania aktu ślubu. Należy podać dane o świadkach (personalia, wiek, adresy) i przedłużyć dokumenty o wygłoszonych zapowiedziach i o odbytym przygotowaniu przedślubnym. Chętnie powierzymy świadkom, bądź przygotowanym osobom z rodziny czytanie biblijne, śpiew psalmu i Alleluja, bądź modlitwę wiernych w czasie liturgii Sakramentu Małżeństwa.

7. Na kwadrans przed ślubem należy do zakrystii dostarczyć obrączki. Wtedy to młoda para wraz ze świadkami i kapłan błogosławiący podpisują akt ślubu.

8. Fotografowie i kamerzyści mogą pracować z miejsca, bez przechodzenia przed ołtarzem, co zakłóca skupienie liturgii. Ksiądz może zapytać ich o identyfikator, tj. kurialne pozwolenie wykonywania funkcji fotografa bądź kamerzysty w liturgii. Nie wolno świecić ludziom w oczy reflektorami dużej mocy.

9. Zachęcamy rodziny narzeczonych, by solidarnie przyjęły Komunię Św. w intencji młodej pary na uroczystości zaślubin.

Młodej Parze - szczęść Boże!


Znajdź nas na
facebooku@Parafia
Rzymsko
Katolicka
W
Gowarczowie
do góry